wushu

Benefit system Ok system Polska

shaolin

Motto dnia :

"Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy"

Sanda

Sanda

Słowo "SANDA" jest mandaryńskim odpowiednikiem kantońskiej nazwy "SANSHOU" i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "wolna walka". Jest to jedna z najbardziej praktycznych odmian walki, umożliwiająca wszechstronny rozwój zawodnika. Pozwala na zdobycie umiejętności kontrolowania i pokonania przeciwnika.

Na treningu SANDY oprócz rozwijania typowych cech motorycznych, takich jak: szybkość, siła, gibkość, wytrzymałość, koordynacja ruchowa, naucza się także technik (ciosy, kopnięcia, rzuty, dźwignie) pochodzących z różnych stylów walki. Są one dobrane pod kątem uzyskania maksymalnej skuteczności w walkach sportowych (trening, zawody) lub sytuacjach wymagających samoobrony (techniki obezwładniające, ataki na punkty witalne, takie jak oczy czy krocze). Nabyte umiejętności są doskonalone podczas zajęć na przyrządach (tarcze, worki) i praktycznych zajęć z partnerem i sparingów.

W naszej Szkole zajmujemy się głównie nauką sportowej odmiany SANDY (czyli czymś co możecie zobaczyć na poniższych filmikach)wzbogaconą jednakże o elementy samoobrony (uderzenia łokciem, kolanem, dźwignie, walka w parterze).

Rodowód Sandy sięga starej chińskiej tradycji pojedynków toczonych na specjalnych platformach zwanych leitai. Brali w nich udział mistrzowie różnych stylów Kung Fu, zaś same walki często kończyły się kalectwem, a nawet śmiercią pokonanego.

LeitaiObecnie pojedynki te mają charakter czysto sportowy. Na Mistrzostwach Polski, Europy oraz Świata walki toczone są na metrowym podwyższeniu bez lin bocznych, zwanym leitai. Wypadnięcie z niego podczas walki karane jest utratą punktów, zaś dwa kolejne wypadnięcia powodują przegranie całej rundy. Zmusza to zawodników do agresywnej walki w centrum platformy. Walki mają charakter pelnokontaktowy, tzn. wszystkie techniki wykonywane są z pełną siłą i w pełnym kontakcie z przeciwnikiem. Atakować można zarówno głowę, tułów jak i uda. Zabronione są ataki w szyję, krocze i na stawy. Dozwolone są wszystkie techniki ręczne, łącznie z backfistem (uderzenie pięścią po obrocie) ale oprócz uderzeń łokciami (dozwolone jedynie w niektórych federacjach). Można używać także wszystkich rodzajów kopnięć oprócz kopnięć kolanem (dozwolone w niektórych federacjach). Wysoko punktowane są też rzuty, podcięcia i obalenia przeciwnika, wykonywane ze zwarcia lub po przechwycie nogi kopiącej.

Walka składa się z dwóch rund, każda po 2 minuty "czystej" walki (zatrzymujemy czas podczas każdej interwencji sędziego). Zawodnicy ubrani są w kaski, rękawice i pancerz na tułów. Obowiązkowa jest oczywiście "szczęka" i suspensor. W niektórych federacjach stosuje się "uboższy" zestaw ochroniaczy. W sporcie amatorskim stosuje się podział na następujące kategorie wagowe:

  • mężczyźni: 48, 52, 56, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, powyżej
  • kobiety: 52, 56, 60, 65, 70, powyżej

Dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat przewidziana jest formuła light-contact zwana Qingda, z podziałem na kategorie wiekowe i wagowe.

Powyższy opis dotyczy oczywiście sportu amatorskiego. W walkach zawodowych stosuje sie inne przepisy, jednak w chwili obecnej ta formuła w Polsce jeszcze nie występuje.

W typowo tradycyjnym pojęciu SANDA sama w sobie nie jest oddzielną sztuką czy stylem walki. Jest raczej systemem, ideą, która umożliwia naukę technik oraz ich zastosowań pochodzących z różnych sztuk walki.

Obecnie SANDA/SANSHOU występuje na świecie w trzech odmianach:

  • jako sport - posiada oficjalne organizacje amatorskie i zawodowe, regulaminy walk, podziały na kategorie wagowe, itd.;
  • jako samoobrona dla osób cywilnych;
  • jako militarny combat - tzw. jun shi sanda - powstały w latach 60-tych element wyszkolenia jednostek policji, wojska, itp., gdzie do typowych technik samoobrony dochodzą między innymi metody walki bronią (nóż, pałka, saperka), techniki rozbrojenia, kajdankowania i transportowania napastników.
wushu

Dołącz do nas na Facebooku

dołącz do nas na facebooku

kung fu


Benefit system

Polski Związek Wushu

Należymy do Polskiego Związku Wushu

dziś mamy 16-07-2019
wtorek
trening:
Grupa tradycyjna zaawansowana:
19.00