wushu

Benefit system Ok system Polska

shaolin

Motto dnia :

"Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy"

O szkole

Historia Szkoły

Historia Szkoły Chińskich Sztuk Walki "SHAOLIN" zaczęła się w 1990 roku, gdy za namową Ryszarda Michalskiego, instruktor z Warszawy Krzysztof Turek otworzył w Olsztynie filię swojej szkoły. Od września 1990 roku rozpoczęły się treningi Szkoły Dalekowschodnich Sztuk Walki "PAK-HOK".

Pierwszymi prowadzącymi treningi byli Mariusz Kaszorek oraz Mariusz Kozłowski. Ich pomocnikiem był magister wychowania fizycznego Roman Lichacz. Po dwóch latach wszystkie treningi przejął Roman Lichacz, stając się od tej pory głównym instruktorem i szefem szkoły. Tę funkcję pełni do dnia dzisiejszego.

Krzysztof Turek wspierał swoją filię odwiedzając ją co 3-4 tygodnie. Wówczas sprawdzał postępy uczniów i stopień przyswojonego materiału oraz nauczał nowych elementów. Prowadził też oddzielne zajęcia dla instruktorów. W 1992 roku sprowadził do Polski na stałe mistrza Liu Yunpenga - dwukrotnego Mistrza Chin w walkach sportowych Sanshou, wykładowcę Wushu na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie oraz trenera kadry Pekinu w walkach Sanshou. Regularnie odwiedzał on olsztyńską szkołę prowadząc zajęcia z grupami początkującymi i zaawansowanymi oraz z grupą dzieci. Był też inicjatorem utworzenia oddzielnej sekcji walk full-contact Sanda/Sanshou. Współpraca z Liu Yunpengiem pozytywnie wpłynęła na rozwój i podniesienie poziomu szkoły olsztyńskiej.

Od początku swojej działalności Szkoła Dalekowschodnich Sztuk Walki "PAK-HOK" jako filia Szkoły warszawskiej była członkiem Polskiego Zrzeszenia Wushu. W 1997 roku Szkoła olsztyńska usamodzielniła się, rozpoczynając własną działalność gospodarczą i sportową. W 1999 roku nastąpiła zmiana nazwy na: Szkołę Chińskich Sztuk Walki "SHAOLIN" i już jako niezależna jednostka stała się ona członkiem Zrzeszenia, a później także Polskiego Związku Wushu.

Pierwsze treningi Szkoły odbywały się w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Parkowej. W 1992 roku Szkoła zmuszona była przenieść się w inne miejsce. Szczęśliwym trafem udało się trafić do sali sportowej w Liceum Ogólnokształcącym nr 1, gdzie trenujemy do dnia dzisiejszego.

W pierwszych latach działalności Szkoły, Kung Fu cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że istniały dwie grupy początkujące. Z czasem wykształciła się grupa zaawansowana. W 1993 roku oprócz zajęć tradycyjnego Kung Fu, zaczęła także działać oddzielna sekcja nastawiona na walki full contact, tzw. SANDA. Przez kilka lat z powodzeniem działała również sekcja dziecięca, która jednak została zamknięta w 1997 roku. Zajęcia dla dzieci zostały wznowione w 2011 roku.

Niemal od początku istnienia Szkoły jej uczniowie brali udział w rywalizacji sportowej. Do medali zdobywanych początkowo głównie przez trenera Romana Lichacza dołączyły z czasem również te wywalczone przez jego podopiecznych. Dotychczasowy dorobek to 311 medali zdobyte na najważniejszych imprezach krajowych i międzynarodowych, w tym kilkadziesiąt tytułów Mistrza Polski, a także medale wywalczone na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata.

W chwili obecnej nauka prowadzona jest w grupach tradycyjnego kung fu w stylu SHAOLIN oraz sportowych walk full contact - tzw. SANDA, jak również od niedawna działa sekcja dziecięca. Członkowie Szkoły biorą udział w różnych okazjonalnych pokazach (jak np. WOŚP, Olsztyński Festiwal Dalekowschodnich Sztuk Walki, itd.) Co roku odbywają się nabory do grup początkujących, natomiast liczne imprezy i spotkania towarzyskie umacniają więzi i przyjaźnie w bardzo zżytej grupie zaawansowanej.

wushu

Dołącz do nas na Facebooku

dołącz do nas na facebooku

kung fu


Benefit system

Polski Związek Wushu

Należymy do Polskiego Związku Wushu

dziś mamy 16-07-2019
wtorek
trening:
Grupa tradycyjna zaawansowana:
19.00